لطفا فقط آقایان بخوانند!

 

 

 

 

 

 

زخمی که نمی بینیم 

 

می دانید؟ خشونت همیشه یک چشم کبود و دندان شکسته و دماغ خونی نیست. خشونت، تحقیر، آزار گاهی یک نگاه است. نگاه مردی به یقه ی پایین آمده ی لباس زنی وقتی که دولا شده و چایی تعارف می کند. نگاه برادری است به خواهرش وقتی در مهمانی بلند خندیده. نگاهی که ما نمی بیینیم. که نمی دانیم ادامه اش وقتی چشم های ما در مجلس نیستند چیست. ترسی است که ارام آرام در طول زمان بر جان زن نشسته

 

خشونت بی کلام، بی تماس بدنی، مردی است که در را که باز می کند زن ناگهان مضطرب می شود، غمگین می شود. نمی داند چرا. در حضور مرد انگار کلافه باشد. انگار خودش نباشد. انگار بترسد که خوب نیست. که کم است. که باید لاغرتر باشد چاق تر باشد زیباتر باشد خوشحال تر باشد سنگین تر باشد سکسی تر باشد خانه دارتر باشد عاقل تر باشد. خشونت آن چیزی است که زن نیست و فکر میکند باید باشد. خشونت آن نقابی است که زن می زند به صورتش تا خودش نباشد تا برای مرد کافی باشد. مرد می تواند زن را له کند بدون اینکه حتی لمس اش کند. بدون اینکه حتی بخواهد لهش کند. این ارث مردان است که از پدران پدرانشان بهشان رسیده

خشونت، آزار، تحقیر همان “زن صفت، مثل زن گریه می کردی”هایی است که بچه هایمان از خیلی کودکی یاد می گیرند.

 

خشونت، آزار، تحقیر، پله های بعدی نردبانی هستند که پله ی اولش با فلانی و بیساری معاشرت نکن چون… فلان لباس را نپوش چون…است.  چون هایی که اسمشان می شود عشق“. عشق هایی که می شوند ابزار کنترل. که منتهی می شوند به زنانی بی اعتماد به نفس، بی قدرت، غمگین، تحقیر شده، ترسان، وابسته، تهدید به ترک شده و شاید کتک خورده که فکر می کنند همه ی زخم هایشان از عشق است. که مرد عاشق زخم می زند و زخم بالاخره خوب می شود.

  خشونت زنی است که زیر نفس های آغشته به بوی الکل مردش تظاهر به لذت می کند و فکر می کند قاعده ی بازی همین است. خشونت توجیه آزار روحی، کلامی، جسمی، جنسی مردی است که مست است. مستی انگار عذر موجهی باشد برای ناموجه ترین رفتارها.

 

می دانید؟ کتک بدترین نوع خشونت علیه زنان نیست. کبودی و زخم و شکستگی خوب می شوند. قدرت و شادابی و باور به خویشی که از زن در طول ماهها و سالها گرفته می شود گاهی هیچ وقت، هیچ وقت، ترمیم نمی شود

 

خشونت دست سنگین پدری است که بر صورت دخترک 9 ساله اش بلند می شود اما هرگز فرود نمی آید. خشونت گردنکشی برادری است که نگاه پسرک معصوم همسایه را کور می کند و خواهر را ناامید می کند از عشق پاک و دیوار به دیوار همسایگی . خشونت آروغ زدن های شوهر است به جای دستت درد نکند برای دستپخت عالی یک صبح تا ظهر حبس شدن در آَشپزخانه . خشونت قانون نابرابر حق قیومیت پدربزرگی است که در فقدان پدر ، صاحب بلامنازع نوه ی دختری اش می شود بی اینکه حضور مادر در جایی دیده شده باشد. خشونت حق ارثی است که پس از مرگ پدر به تو داده می شود نیم آن چیزی که برادرت می گیرد و تازه منت بر سرت می گذارند که نان آور خانه ات دیگری است . خشونت خود ما زنانیم که تمامی اینها را می پذیریم بی هیچ اعتراضی و آن کسی را هم که در میانمان به اعتراض بلند می شود با القاب زن فلان و بهمان به سخره می گیریم . خشونت خود خودمانیم و از ماست که بر ماست .

 

 

 

برچسب: , , , , , , , ,

4 نظرات لـ “لطفا فقط آقایان بخوانند!”

 1. نسیم گفت:

  به خداوند بلند مرتبه قسم که انگار حرف دل منه .
  خط به خط و جمله جمله اش حرفی که که همیشه تو دلم قایمش می کنم وساکت می شم بارها بارها فقط باخودم نجوا می کنم و اشک می ریزم.

 2. مرتضی.الف گفت:

  البته تمام احکام شرع مقدس اسلام بر اساس منطق و حکمتی بیان شده است مانند حق ارث

  و دیه و ….. که ممکن است ما حکمت بعضی از آنها را ندانیم به عنوان مثال در زمان حکومت

  علی اب ابیطالب زنی به سراغ ایشان آمد و پرسید چرا در اسلام یک مرد می تواند که چندین

  زن داشته باشد ولی یک زن نمی تواند حتی 2 تا شوهر داشته باشد؟!!!! امام فرمود: اگر یک

  مرد 100 زن هم داشته باشد و هر کدام از این زنها بچه دار شوند هم پدر بچه مشخص است و

  هم مادر بچه اما اگر یک زن 2 تا شوهر داشته باشد و بعد بچه دار شود پدر بچه مشخص نیست

  و بدین صورت نظام پدر و فرزندی و ارثبری از میان میرود. و اما مسألۀ غیرت در حد متعارف آن

  بسیار پسندیده است این درست است که روزی علی ابن ابیطالب(نهایت غیرت) سلمان

  فارسی را در یکی از کوچه های مدینه می بیند و به او می گوید که فاطمه دلش برای تو تنگ

  شده به خانه برو و او را زیارت کن و در آن خانه غیر از زهرای اطهر و سلمان فارسی کسی نبود و

  این مسأله هیچ ایرادی ندارد اما قبول کنیم که امروزه روز زنی به پاکی فاطمه زهرا (س) و

  مردی به پاکی سلمان فارسی وجود ندارند. پس کمی احتیاط برای زنان و مردان امروز لازم

  است.

 3. شادی گفت:

  سلام استاد

  قرار بود اقایون بخونن ولی حرف اخرش با خانوما بود.این متن رو بهتره همه بخونن تا رفتاراشونو اصلاح کنن خانوماهم باید بخونن تا بفهمن و نذارن باشون اینجور رفتار بشه.

  باور کنید استاد همه ی ما وقتی میشینیم به زندگیمون فکر میکنیم وبهش دقت میکنیم میبینیم این رفتارا جزوی از زندگیامون شده و این خیلی بد و ازار دهندست.

نظر خود را ثبت کنيد