رسالت انسان چیست؟(9)

نلسون ماندلا از شاخص ترين چهره هاي شناخته شده در مبارزه با آپارتايد آفريقاي جنوبي و مبارز قديمي حقوق بشر با وجود 87 سال سن هنوز هم از مطرح ترين شخصيت هاي سياسي در جهان به شمار مي رود.

ماندلا، رييس جمهور سابق آفريقاي جنوبي و دارنده جايزه نوبل كه 27 سال از عمر خود را در زندان سپري كرده، پس از بازنشستگي از رياست جمهوري در سال 1999 به يكي از چهره هاي حامي سازمان هاي حقوق بشر تبديل شده است. او كه داراي صدها نشان افتخار داخلي و خارجي است، در سال 1998 در سفري به كانادا براي 45 هزار دانشجوي دانشگاه تورنتو كه از حاميان او بودند ،سخنراني كرد. ماندلا در سال 2001 به دليل بيماري سرطان تحت معالجه و درمان قرار گرفت اما او با ارايه سخنراني هاي مختلف كماكان به حضور فعال در معادلات بين المللي ادامه داد و سياست خارجي آمريكا و جورج بوش را مورد حمله قرارداد. ماندلا در سال 2004 خود را بازنشسته سياسي اعلام كرد و دست از تمام فعاليت هاي اجتماعي خود كشيد. او در آن زمان اعلام كرد كه به دليل بيماري تمايل دارد كه اوقات خود را با خانواده اش سپري كند و از لحظات زندگي خود لذت بيشتري ببرد. با وجود اين، ماندلا به طور كامل از عرصه اجتماعي كنار نرفت و به فعاليت هاي خود در زمينه مبارزه با بيماري ايدز ادامه داد. در همين چارچوب، ماندلا در ژوييه سال 2004 براي حضور و سخنراني در پانزدهمين كنفرانس بين المللي ايدز به بانكوك رفت، اين در حالي بود كه پسر خود ماندلا در ژانويه سال 2005 به علت ابتلا به بيماري ايدز جان خود را از دست داده بود. ماندلا ديگر رييس جمهور كشورش نيست اما هنوز هم يكي از شخصيت هاي مهم در سازمان هاي آموزشي بين المللي به شمار مي رود و نهايت سعي خود را در اين زمينه به كار مي گيرد.

نلسون ماندلا» مرد بزرگ معاصر هجدهم جولاي 1998 در زادروز خود که 80 ساله شده بود ضمن بياناتي گفت: استقامت در مبارزه؛ علاقه مندي به حقوق و رفاه بشر، آزادي و دمكراسي؛ و حمايت از حل مسائل ملل با توسل به قوانين بين المللي و از طريق داوري و رد هرگونه تجاوز و جنگ بايد خصلت هر انسان باشد و اين خصلت نياز به توصيف بيشتر ندارد.
او گفته بود: “هر ایدئولوژی (مسلک ـ مکتب) اگر مدیریت خوب نداشته باشد شکست خواهد خورد.”. وی همچنین گفته بود: “بزرگترین وظیفه هرمقام خواندن نامه ها و شکایات و شنیدن درد دلهاست و اگر نسبت به این وظیفه بی اعتنا باشد محکوم به شکست است.”.

جهانيان هرگز اين اظهارات او، در جلسه بيستم اپریل سال 1964 دادگاهي كه محكومش كرد از ياد نمي برند كه گفت: من بر ضد تبعيض هستم و خواهان وجود جوامع آزاد و دمكراتيك كه مردم در اين جوامع با داشتن رفاه و امنيت و برخورداري از شادي و فرصت هاي مساوي؛ هماهنگ و صميمانه با يكديگر زندگي كنند و براي تحقق اين وضعيت، تا پايان عمر مبارزه خواهم كرد و آماده ام جانم را در اين راه فدا كنم.

می‌شود کسی 30 سال زندان باشد ونلسون ماندلا ‏بیرون بیاید. پس از آن‌که ماندلا از زندان بیرون آمد ورژیم آپارتاید برچیده شد، نلسون ماندلا به ریاست ‏جمهوری رسید. زنان جلوی کاخ ریاست جمهوری حاضر می‌شدند ومی‌گفتند ماندلا این‌ها عکس‌های بچه‌های ما است که پس از شکنجه زنده به گور شده اند، ‌تو می‌گویی ببخش، من نمی‌توانم ببخشم. ماندلا درپاسخ ‏می‌گفت من می‌فهمم ولی اگر قرارباشد خون را باخون بشوریم، دچار بدبختی می‌شویم. فریاد می کشیدند که ‏ماندلا نمی‌توانیم این همه جنایت را فراموش کنیم. ماندلا به مردمش می‌گفت که مردم، اگرفراموش نمی‌کنید، ‏باشد ولی عفو کنید. چون اگر نبخشید، جز راه خون ریزی و شستن خون با خون باقی نمی ماند. بیایید فراموش ‏نکنید ولی ببخشید.

برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظر خود را ثبت کنيد