کوچه مردها 94

یکی دیگر از تفریحات زمان کودکی من ،تماشای ورزش باستانی در زورخانه بود.محله و به طور کلی منطقه زندگی ما فاقد زورخانه بود اما گاهی به همراه پدرم و گاهی همراه سایر افراد فامیل به زورخانه ای به نام کیان در حوالی شهر ری می رفتیم.

ابهت این زورخانه به شدت مرا تحت تاثیر قرار می داد و مجذوبم می کرد.نحوه گفتار ورزشکاران با یکدیگر و بخصوص با مرشد که در جایگاه خاص خودش ضرب می نواخت،ادب و رفتار خاص کوچکترهای ورزشکار به بزرگترها،احترامی که همه برای پیرترین ورزشکار که معمولا میداندار هم بود و احترامی که او به کوچکترها می گذاشت،همه و همه برای من درس های بسیار آموزنده ای بودند که در شکل گیری شخصیت من تاثیر زیادی داشتند.

لباس های خاص آنها که معمولا یک نیم شلوار بته و جقه دوزی شده بود هم بسیار جالب توجه بودند و همینطور ادوات خاص ورزش که پرکارترین آن تخته شنا بود و بعد میل و بعد کباده و زنجیرو ….. وعکسی هم از مولا علی در بالای سر مرشد قرار داشت که مولا و مقتدای همه ورزشکاران باستانی کار بود.ورزشکاران در گودی داخل زورخانه کار می کردند و مردم و تماشاگران در سکوهایی که روی زمین نصب شده بود می نشستند و فضای زورخانه از بوی اسپندی که در منقل می سوخت معطر و مست کننده بود.درب زورخانه آنقدر کوتاه بود که همه باید برای ورود سر خم می کردند و هروقت که بزرگی یا پهلوانی وارد می شد مرشد برایش زنگ می نواخت و ضرب می گرفت و از مردم برای سلامتی او درخواست صلوات می کرد.

ورزش ها با نرمش به سبکی خاص شروع می شد و بعد شنا می رفتند و بعد میل می گرفتند و بعد چند تا از جوانترها با کسب اجازه از مرشد و میداندار چرخ می زدند یا با میل شیرینکاری می کردند و بعد پهلوانتر ها سنگ می زدند و کباده و کمان و نهایتا مراسم با دعای میداندار و آمین همه حاضران تمام می شد و در تمام این مدت مرشد با ضرب و اشعار مناسبش حالی مردانه و رزمی و پهلوانی به مراسم می داد.

علاوه بر این مراسم روزانه در ایامی از سال کشتی پهلوانی برگزار می شد که پهلوان محل در میان هیجان و شور مردم انتخاب می شد و هر از چندگاهی هم برای کسانی که لطمه مالی شدیدی دیده بودند یا برای تازه دامادهایی که نیاز به سرمایه اولیه برای کار داشتند مراسم گلریزان برپا می کردند و هرکس به میزان تواناییش پولی در گود می انداخت تا مشکلی از یک مرد محله حل شود.

در کجای دنیا می توان این چنین رسوماتی یافت و افسوس که این آیین جوانمردی در حال از بین رفتن است.

برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , ,

نظر خود را ثبت کنيد