كوچه مردها(1)

ما در خيابان فروردين و در يك اتاق اجاره اي زندگي مي كرديم.مادر بزرگم(مادر مادرم)زنده بود.بزرگترها او را “بي بي” صدا مي كردند و ما بچه ها”ننه”!

چهار سالم بود كه يك روز ننه دستم را گرفت و باهم ده دقيقه اي پياده راه رفتيم تا سوار يك اتوبوس دماغ دار(موتور جلو)شديم و نيم ساعتي هم طول كشيد تا اتوبوس پر شودو كمك راننده پس از گرفتن سي شاهي(يك و نيم ريال)كرايه از هر نفر،به راننده اعلام كرد كه مي تواند حركت كند.بگذريم از اينكه اينجا هم ننه حدود پنج دقيقه بحث كرد تا شاگرد راننده را قانع كند كه من خيلي بچه ام و بابت من نبايد كرايه اي بدهد!

اتوبوس با صلوات هاي پي در پي مسافران حركت كرد و در هرجا كه كسي داد مي زد:نگهدار،مي ايستاد و مسافر پياده مي كرد و هر جا هم كه در خيابان كسي دست تكان مي داد،مي ايستاد و سوارشان مي كرد.بيش از يكساعت رفتيم و از آبادي و شهر كاملا دور شده بوديم.اطرافمان همه بيابان بود اما خيابان هنوز آسفالته بود.

در نقطه اي ما هم پياده شديم و باز با ننه پياده راه افتاديم.بيست دقيقه اي بود كه راه مي رفتيم،خسته شده بودم اما ديدن مزارع گندم و رفت و آمدچند الاغ و دوچرخه سوارها و رودخانه بين راه آنقدر برايم جالب بود كه خستگي را فراموش كرده بودم.پس از طي كردن طول يك ديوار گلي مرتفع،به يك سوراخ بزرگ در اين ديوار رسيديم كه آدم بزرگها مي توانستند با خم كردن سرشان از آن بگذرند.همين كار را كرديم و بلافاصله سه خانه جلوي چشمانم ظاهر شدند.يك خانه سمت راست و دوخانه سمت چپ ويك كوچه خاكي با جوي بسيار كم عرضي در وسط كوچه.

وارد اولين خانه سمت چپ شديم و من با تعجب مادرم را در حياط آن خانه،مشغول ظرف شستن ديدم كه با ديدن من چهره اش شكفت و چند دقيقه بعد پدرم را هم در يكي از اتاقها ديدم كه در حالي كه روي نردبان نقاشي مشغول رنگ زدن سقف اتاق بود،قربان صدقه ام مي رفت!

اينجا بعدها كوچه فروزنده در خيابان هاشمي نام گرفت و اولين خانه ملكي ما بود كه به خودمان تعلق داشت.خانه اي كوچك در زميني هفتاد و پنج متري كه يكطرف حياطش بنايي دو طبقه ساخته شده بود كه هر طبقه شامل دو اتاق ده دوازده متري بود و در جنوب حياط هم يك مطبخ و يك انبار كوچك و توالت قرار داشت.در وسط حياط هم يك حوض كوچك بود كه يك تلمبه دستي روي آن نصب شده بود و به اين ترتيب مي توانستيم از آب انبار ساخته شده در زير حوض آب را بالا آورده و در حوض بريزيم.

كلا پول زمين و ساخت و ساز خانه نهصد تومان شده بود كه به پدرم فشار زيادي براي تامين اين پول آمده بود!

براي پدر كارگر نقاش ساختمان و مادر روستايي بي سواد من،اين خانه قصر باشكوهي بود!

برچسب: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

3 نظرات لـ “كوچه مردها(1)”

 1. سینا گفت:

  اگر این کوچه مردها شروع پستهای سریالی از خاطرات شخصی شما باشد، بسیار کار قشنگی را شروع کردید، قشنگ از نوع جسارتی که کمتر، افراد برای گذشته شان قائل هستند.

  عالی

 2. ساقه گفت:

  با سلام و احترام خدمت استاد گرامی و همه همراهان

  بسیار زیبا گذشته را توصیف کردید طوری که خواننده را با خود به لحظه لحظه های آن زندگی بردید.
  زندگیهای کنونی با همه زرق و برق و تجملاتش ، نه در آن ذره ای آرامش روحی روانی یافت می شود و نه شادیهای واقعی .لبخندهای امروز ما در زیر غمهایی سنگین پنهان است و با زندگی لوکس تظاهر به آرامش می کنیم .آرامشی که به ظاهر همه را گول می زند ولی خود واقفیم که آرامش درون را از ما سلب کرده.
  ای کاش می توانستیم به جای اضطرابها و نگرانیهای آینده لحظه ای در زمان سفر کنیم و به عقب برگردیم و لحظات شاد و سرشار از لذت گذشته را با مرورو خاطرات آن روزها در ذهن خود زنده کنیم و کمی لذت آرامش واقعی آن ایام را حس کنیم .
  به امید شادی و آرامش واقعی

 3. ترنم گفت:

  من هم با نظر سینا موافقم در صورت تمایل کوچه مردها را ادامه دهید.

نظر خود را ثبت کنيد