بایگانی: ‘شخصی’

کرونا و بشریت 29

شنبه, 21 نوامبر, 2020

پس حرف دین چیست؟
حرف دین هم این است که به قدرت علم خودتان غرّه نشوید و به قدرت خداوند متعال ایمان بیاورید که می‌تواند با یک ذره کل جهان را تعطیل کند؛ همانگونه که با یک پشه می توان فرعون مدعی خدا بودن را به زانو درآورد و یا با چند سنگریزه می توان لشگر ابرهه با آن همه فیل و سپاه نابود کرد.
حرف دین این است که ای بشر به تو عقل داده ایم و عقلت را به کار بگیر و مشکلاتت را عاقلانه حل نما.
حرف دین این بود که ای بشر هر اندازه هم پیشرفت علمی کنی و به حقایق علمی دست پیدا کنی باز باید خود را عبد خدا بدانی. این علم تو ناقص است. عقل تو همه حقایق را کشف نمی کند. همه علوم پیش خداوند متعال است.
دین درس داروسازی نیست که برخی انتظار دارند بیاید کرونا را درمان کند. دین درس زندگی و سبک زندگی است. دین می گوید نه ظلم کنید و نه ظلم بپذیرید، بهمدیگر ظلم نکنید، دروغ نگویید، مال یتیمان و ضعفا را نخورید، عدالت را برقرار کنید، ربا نخورید، با همدیگر مهربان باشید، به پدر و مادر احترام بگذارید، حق الناس را رعایت کنید، به طبیعت‌ تجاوز نکنید، حقوق درختان و حیوانات و کوه و دشت و دریا را پایمال نکنید، بت‌های سنگی را عبادت نکنید بلکه خدا را عبادت کنید.
بله در کنار درس زندگی، توصیه هایی برای رعایت بهداشت فردی و جمعی و سلامت انسان در برخی روایات و احادیث آمده؛ اما مهم ترین دستور دین به انسان، دستور به تعقل و بکارگیری خرد بشری و تحقیق و پژوهش است. نه اینکه بشر راحت بخوابد و دستورالعمل درمان کرونا از آسمان برایش نازل شود!

کرونا و بشریت 28

شنبه, 14 نوامبر, 2020

به قول آقای داود مدرسیان:

برخی کج راهه می روند و می گویند دین و علم در برابر کرونا باختند! اما واقعیت این است که نه دین و نه علم شکست نخوردند بلکه این بشر بود که زانو زد.
دین که هیچوقت ادعا نکرده بود من فرمول ساخت داروی همه بیماری‌‌ها را دارم؛ دین که هیچوقت ادعا نکرده بود بیماری‌ها صرفاً با دعا و نیایش حل می‌شود.آنهایی که همچنین ادعایی کرده اند ادعای خودشان است نه دین!
علم هم مدعی نبود که من همه چیز را تا حالا کشف کرده ام و پاسخ تمامی سؤالات و ابهامات بشر را داده ام. علم دریای عمیقی است که هنوز بشر به همه ابعادش احاطه پیدا نکرده است. پس درست آن است که بگوئیم انسان به همه علم دست نیافته نه اینکه بگوئیم علم شکست خورد. بشر با این همه پیشرفت طی صدها و هزاران سال، هنوز به کل علم دست نیافته. علم کامل نزد خداوند متعال است.

کرونا و بشریت 27

شنبه, 7 نوامبر, 2020

روآ که در جوانی وقتی با تیم رسینگ به آفریقا سفر کرد و به مالاریا مبتلا شد، وقتی به آلباسته رفت و همه از بازگشت‌اش به تیم ملی حرف می‌زدند به سرطان گرفتار شد. یک آزمون دیگر برای او که در یک برهه می‌خواست کشیش شود. اگرچه کشیش نشد اما با سلاح دعا و نیایش با خداوند به آرامشی دست یافت که معالجات علمی و پزشکی بر روی او کاملا موثر واقع شدند و زمینه ساز معالجه کاملش شدند.
او سرطان را شکست داد و در مقابل این سوال که «بعد از این همه سال عبادت، اولین درسی که گرفت چه بود؟» گفت: «مهم نیست که چالش‌ها چقدر بد یا چقدر خوب هستند، شما باید با سری بالا و دلی لبریز از یاد و عبادت خدا ، با آنها مواجه شوید.
دعا و نیایش یکی از بزرگ ترین عواملی است که در شرائط سخت و دشوار زندگی، توان روحی انسان را افزایش می دهد و او را برای بردباری و مقابله با فشارهای روانی آماده می سازد؛ کسی که به خاطر پیامدهای ناگوار زندگی در یک شرائط سخت و دشوار روحی قرار گرفته است، با داشتن اسلحه دعا و کمک گرفتن از امدادهای غیبی، اعتماد به نفس پیدا می کند و در جهت مدیریت و کنترل موقعیت پیش آمده، ثبات و ایستادگی بیشتری از خود نشان می دهد و در واقع، دعا ابزاری است که او را از شکست و ناکامی در مقابل مشکلات حفظ می کند.
امیدوارم قانع شده باشید که دین و علم نه تنها باهم منافاتی ندارند بلکه علم (یا خردورزی) یکی از اصلی ترین ملزومات دین باوران است.
شیوع کروناویروس نشان می‌دهد که ما هم به علم و هم به دین احتیاج داریم، و این دو مکمل و نه جایگزین یکدیگر هستند. جوامع مذهبی کشور‌های توسعه نیافته به دنبال گسترش اپیدمی کروناویروس، شروع به باور به علم کردند (حداقل با پوشیدن ماسک و استفاده از ضد عفونی کننده) در حالی که غرب سکولار ثروتمند اعتراف کرد که علم هم مرز‌های محدود خود را دارد (شاهد این مدعا سخنان نخست وزیر ایتالیا است). شکل گیری این فرآیند ظهور یک الگوی جدید را نشان می‌دهد

کرونا و بشریت 26

شنبه, 31 اکتبر, 2020

اما تاثیر دعا
در این مورد ترجیح می دهم تا از یک واقعه حقیقی برایتان بنویسم:
“کارلوس روآ” یک چهره متفاوت بود. دروازه‌بانی که همیشه انجیل را با خودش حمل می‌کرد. در کشوری که خوشگذرانی و شادخواری و باده‌نوشی از بخش‌های جدایی ناپذیر فرهنگ آن به شمار می‌رود (آرژانتین) ، او طرفدار منع استعمال مشروبات الکلی بود، برنامه غذایی متقاوتی داشت و آنقدر در گیاهخواری افراط می‌کرد که به او لقب «کاهو» داده بودند.
او در جام جهانی 1998 به یکی از محبوب‌ترین ستاره‌های تاریخ فوتبال آرژانتین تبدیل شد. اما او به یکباره در اوج اعلام بازنشستگی کرد. گفت جهان در سال ۲۰۰۰ به پایان می‌رسد و ترجیح می‌دهد کنار خانواده‌اش به انتظار این اتفاق بزرگ بنشیند!
روا باورهای دینی اش را پنهان نمی‌کرد. او می‌گفت: «در جهان جنگ، گرسنگی، طاعون، فقر زیاد و سیل وجود دارد. من می‌توانم به شما اطمینان بدهم که آن دسته از افرادی که یک ارتباط معنوی قوی با خدا ندارند دچار مشکل می‌شوند.
او درباره آن روزها می‌گوید:« تصمیم بسیار سختی بود. در شرایط بسیار حساسی قرار گرفته بودم. مطمئن بودم که این تصمیم به نفع خودم و خانواده‌ام خواهد بود. اگر از نظر فوتبالی به موضوع نگاه کنیم، می‌توان گفت که تصمیم درستی نبود. البته بازگشتم به میادین هم اصلا آسان نبود. حتی تا به امروز هم بعضی اوقات افرادی که در خیابان به من می‌رسند، نسبت به این تصمیم اعتراض می‌کنند و می‌گویند که آن‌ها را خوار کرده‌ام و سبب اشک ریختن‌شان شده‌ام. تصمیم عجیب و غریبی بود. به هر حال نمی‌توانم بگویم که تصمیم اشتباه و بدی بود، چرا که بعد از آن به چیزهای دست یافتم و واقعیات زیادی در برابر دیده‌گانم روشن شد.
او شناختن دوستان واقعی، بودن در کنار خانواده و درک معنای آرامش واقعی را از دلایلی می‌شمارد که باعث می‌شود از تصمیم سال ۲۰۰۰ پشیمان نشود. او به میادین بازگشت اما گفت شنبه‌ها دروازه قرار نمی‌گیرد و باور دارد این یک روز در هفته به عبادت اختصاص دارد نه فوتبال!

کرونا و بشریت 25

شنبه, 24 اکتبر, 2020

– کرونا و دین و علم

من با ادیان دیگر غیر از اسلام آشنایی زیادی ندارم اما باور دارم که علم در همه ادیان نه تنها مورد پذیرش واقع شده بلکه دستیابی هرچه بیشتر به سلاح علم در حل مشکلات زندگی مورد تاکید همه ادیان الهی می باشد . به شواهدی در این زمینه در دین اسلام توجه بفرمایید:
پیامبر اکرم (ص) فرمود:
«اطلبوا العلم بالصین فان طلب العلم فریضة علی کل مسلم »
برای تحصیل علم به دورترین نقطه عالم سفر کنید.

«الحکمة ضالة المؤمن یاخذها حیث وجدها»
حکمت و دانش حکیمانه گمشده مؤمن است هر جا که آن را یافت، دریافت می کند.

الحکمة ضالة المؤمن فخذ الحکمة ولو من اهل النفاق
حکمت گمشده مؤمن است پس حکمت را فراگیرید گرچه از اهل نفاق باشد

و علی (ع) فرمود:
«خذوا الحکمة ولو من المشرکین »
حکمت را فرا بگیرید اگرچه از مشرکین باشد.

«خذوا الحق من اهل الباطل و لا تاخذوا الباطل من اهل الحق، کونوا نقاد الکلام »
حق را از اهل باطل اخذ کنید و باطل را از اهل حق دریافت نکنید، نقاد سخن باشید.
انظر الی ما قال و لاتنظر الی من قال.
به گفته ها توجه کنید و نه به گوینده آن.
متاسفانه بسیاری از دشمنان دانا و یا دوستان نادان ادیان الهی با رواج خرافات و باورهای عوامفریبانه دکانی از دین در مقابل علم و علم اندوزی باز کرده اند و مثلا عنوان می نمایند با یک داروی تهیه شده بر اساس طب اسلامی اکثریت بیماری ها (از جمله کرونا) را می توانند علاج کنند و یا حتی فراتر از آن با دعاها و ذکرهای خاصی می توان نه تنها کرونا را معالجه نمود بلکه ضریح مقدسین دین را هم می توان لیسید و هیچ نگران هم نبود!؟ و
به این ترتیب موجب وهن دین و دعا نزد مردم دنیا می گردند.

کرونا و بشریت 24

شنبه, 10 اکتبر, 2020

کرونا گفت من با شما کاری ندارم اگر از بوسیدن افراد ….دست بردارید،اگر هر جایی غذا نخورید و با هر کسی دست ندهید.
مراقب رفتار و کردارتان باشید، دهنتان را ببندید، دستهایتان را هر جایی دراز نکنید،به هر چیزی دست نزنید.
کرونا برای ما خط قرمز گذاشت.
کرونا گفت تو دنیا من بیشتر آدم کشتم یا پراید؟؟؟

کرونا گفت من بیشتر کشتم یا داعش ؟؟؟
کرونا گفت من بیشتر کشتم یا زلزله ؟؟؟
کرونا گفت من اختیار را به شما دادم خودتون انتخاب میکنید.
من در صورتی از زندگی شما خواهم رفت، که شما همگی با هم متحد بشوید و به هم دیگر رحم کنید.

فراموشی

دوشنبه, 5 اکتبر, 2020

واژه هم این روزها ما را فراموش کرده است
این زمان در دل،تنها همان غم مانده است
این همه تنهایی و بی یاور و بی همدمی
هدیه ای است که جان جانان داده است
واژه ها، ای مونس این لحظه های بی کسی
در کجا پنهان شدید،طبعم چه تنها مانده است
ترجمان درد های بیشمار این شبان تیره ام
بازگردید،در دلم سوگی فراوان مانده است

کرونا و بشریت 23

شنبه, 3 اکتبر, 2020

کرونا اومد تا بگوید کارهای تکراری کردید در طول عمرتان ، یک مدت دست از تکرار بردارید و کمی فکر کنید
و ببینید :
آیا در خرید هر سالتان فکر فقرا بودید ؟؟؟؟
آیا این همه سلامت بودید، شاکر خدای بزرگ هم بودید ؟؟؟
آیا این همه زیارت رفتید مکه و کربلا و مشهد و قم ،یکبار از سفرت به خاطر بنده ای گذشتی؟؟؟؟
این همه عبادت کردی از ته دل بوده یا عادت ؟؟؟؟
این همه با خانواده بودی از جان و دل بوده یا از سر جبر و اجبار؟؟؟
کرونا خیلی چیزها به ما یاد داد:
کرونا گفت الکل برای ضد عفونی کردن خوبه ، اما نخور چون تقلبی هست تو رو میکشه.
کرونا گفت رقص خوبه برای امیدوار کردن مردم و روحیه بیماران