بایگانی: ‘شخصی’

کرونا و بشریت 43

شنبه, 27 فوریه, 2021

۳. کنترل بیماری‌ها با استفاده از کلان‌داده و اینترنت اشیا
ویروس کرونا به ما نشان داد اگر بتوانیم به شکل همزمان داده‌ها را جمع‌آوری و تحلیل کنیم، تا چه حد می‌توانیم در مقابله با شرایط اینچنینی موثرتر عمل کنیم. در حال حاضر برخی از کشورهای درگیر کرونا از فناوری جی.پی.اس برای ردگیری افراد ناقل و کنترل عبور و مرور شهروندان استفاده می‌کنند. چنین تجربیاتی به ما نشان می‌دهند برای این که در آینده برای مقابله با شرایط مشابه آماده‌تر باشیم به کدام سو باید حرکت کنیم و چه فناوری‌هایی را توسعه دهیم.

کرونا و بشریت 42

شنبه, 20 فوریه, 2021

۲. تقویت زیرساخت‌های دیجیتالی
ظهور ویروس کرونا بیشتر از همیشه به ما نشان داد که زیرساخت‌های دیجیتالی تا چه حد می‌توانند برای زندگی بشر نجات دهنده باشند. امروز بسیاری از ما قادر هستیم جلسات کاری، کلاس آموزشی و مدیریت پروژه را بدون خارج شدن از منزل پیش برده و در حذف ویروس کرونا از جامعه بشری سهیم شویم. کسانی که مخالف توسعه چنین زیرساخت‌هایی هستند امروز در ضعیف‌ترین موقعیت خود قرار دارند و بعد از این هم نمی‌توانند به اندازه قبل با افزایش سرعت اینترنت یا گسترش فضای مجازی مخالفت کنند.

کرونا و بشریت 41

شنبه, 13 فوریه, 2021

۱. توسعه رابط‌های کاربری بدون نیاز به لمس
تا امروز همیشه برای این که به دستگاه‌ها بفهمانیم چه چیزی می‌خواهیم از لمس کردن دکمه‌ها استفاده می‌کردیم، از دستگاه عابر بانک و دکمه‌های آسانسور گرفته تا قهوه‌سازی که در محل کارمان وجود دارد. البته شاید گاهی از فرمان‌های صوتی گوشی موبایل هم استفاده کرده باشیم یا با گرفتن دست جلوی دوربین گوشی، سلفی انداخته باشیم؛ اما هرگز این روش‌ها راه اصلی ارتباط برقرار کردن ما با ابزارها نبوده‌اند.

کرونا و بشریت 40

شنبه, 6 فوریه, 2021

و آقای سینا گلستانه هم در مقاله ای با عنوان” 9 پیش بینی برای دنیای پساکرونا” به تکنولوژی و فن آوری پس از کرونا در جهان پرداخته اند و نوشته اند که:
ظهور ویروس کرونا زندگی بشر را تغییر داده و قرنطینه، شهرهای جهان را به شکلی درآورده که قبلا ندیده بودیم. هرچند با فروکش کردن بیماری چهره‌ی جهان به مرور به حالت قبلی بازمی‌گردد، اما تجربه‌ی این همه‌گیری بیماری احتمالا تاریخ را به قبل و بعد از خود تقسیم می‌کند و بسیاری از ابعاد زندگی ما را تغییر می‌دهد.
در حال حاضر مردم زمین در سراسر دنیا به دنبال جایگزین کردن فعالیت‌های فیزیکی خود با روش‌های دیجیتالی هستند تا بتوانند آن‌ها را ادامه دهند، خواه این فعالیت‌ها شغلی باشند یا آموزشی و حتی تفریحی. حالا تک تک مردم زمین تاثیر فناوری در زندگی خودشان را بیش از پیش احساس می‌کنند و این موضوع می‌تواند برای همیشه رابطه ما را با فناوری‌های نوین تغییر دهد.

کرونا و بشریت 39

شنبه, 30 ژانویه, 2021

بعضی از کمک های تکنولوژی در مقابله با این ویروس عبارتند از:
– یکپارچگی فناوری تشخیص چهره و تصویربرداری حرارتی و در نتیجه شناسایی افراد مبتلا از راه دور.
– تحلیل داده ها و تکنولوژی سیستم اطلاعات جغرافیایی برای ترسیم نقشه رشد بیماری که مناطق پرخطر را شناسایی و معرفی می نماید.
– یکپارچکی داده‌کاوی و سیستم اطلاعات جغرافیایی برای شناسایی مکان‌های شیوع بیماری به همراه توصیه های لازم بر اساس شدت بیماری هر منطقه.
– ربات‌های ضدعفونی کننده مکان‌ها و مراقبت از بیماران مبتلا به کرونا.
– انتشار اشعه فرابنفش برای از بین بردن ویروس‌ها توسط ربات‌ها.
– مهار ویروس کرونا با بر چسب کدهای سبز، زرد و قرمز به افراد و کنترل افراد پر خطر از راه دور یا بستری کردن آنها.

کرونا و بشریت 38

شنبه, 23 ژانویه, 2021

دانشمندان، پزشکان و محققان در سراسر دنیا به دنبال روش‌هایی برای پیشگیری یا درمان این ویروس هستند. در این بین تکنولوژی نیز سهم خود را به‌خوبی ایفاء می‌کند.
تکنولوژی‌‌هایی چون هوش مصنوعی و علم داده می‌توانند با تجزیه و تحلیل زبان‌های گفتار مردم و داده‌های شبکه‌های اجتماعی، مکان احتمالی وقوع بیماری را پیش‌بینی کنند و مانع از گسترش بیشتر بیماری شوند. همچین با توجه به سرعت انتقال این ویروس، ربات‌ها بیش از هر زمان دیگری به کمک انسان‌ها آماده‌اند.
راه‌حل‌های تکنولوژی‌محور بیش از پیش در تلاش هستند تا بتوانند از شیوع ویروس کرونا جلوگیری و با آن مقابله کنند. با توجه به ضرورت و اهمیت شناخت این راه‌حل‌ها، در این مقاله قصد داریم به دو سؤال مهم پاسخ دهیم:
– در حال حاضر چه تکنولوژی هایی توانسته اند با شیوع ویروس کرونا مقابله کنند؟
– استارت آپ ها چه راه حل هایی را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا ارائه کرده اند؟

کرونا و بشریت 36

شنبه, 9 ژانویه, 2021

و در مورد سالمندان خانواده:
از آنجا که دائما در اخبار و رسانه ها تکرار می شود که سالمندان و بیماران زمینه ای بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به کرونا هستند، این برای آنان بسیار استرس زا و ناراحت کننده است.
شنیدن این اخبار برای آنان احساساتی از غم، ناامیدی، استرس و خشم را به همراه دارد. بسیاری از این سالمندان به تنهایی زندگی می کنند و به پرستاری بیشتری نیاز دارند. زندگی در قرنطینه و حفظ پروتکل های بهداشتی بیشتر و بالاتر برای آنان سخت است.
از تکرار صحبت هایی در این مورد که «این بیماری خطری ندارد و فقط سالمندان در معرض خطر هستند» خودداری کنید. آنها را به فعالیت جسمی بیشتر وادار کنید و در فعالیت هایی شرکت دهید که به آنها حس هیجان و موفقیت می دهد.
و البته می توان فضای خانوادگی را به سمت آموزشگاهی هدایت کرد که هرکس آنچه می داند به دیگران بیاموزد تا در پایان این دوره افرادی توانمندتر به اجتماع برگردند. یادگیری هنرهایی مثل آرایشگری ، آشپزی ، خیاطی و …. از این دسته مهارت هاست که علاوه بر پرکردن اوقات دورهم بودن،دل ها را نیز به هم نزدیکتر و مهربان تر می نماید.
کوتاه سخن اینکه: کرونا می تواند کانون خانواده را تخریب یا آبادتر و گرم تر از گذشته نماید. انتخاب با خود ماست!

کرونا و بشریت 35

شنبه, 2 ژانویه, 2021

افلاطون عشق میان زن و مرد را بر اساس صداقت معرفت و در پی حقیقت بودن می داند. از دیدگاه او ، والاترین مرحله عشق، عشق شهوانی نیست ، بلکه عشق به خیر و معرفت و جمال الهی است که واصلان و چشندگان، آن را فضیلتی برحق می بینند، نه از جمله فضیلت نماها. در نتیجه آدمی، دوست خدا گشته، به رغم آنکه فانی است، به جاودانگی می رسد.
اما نگاهی هم بکنیم به نحوه رفتار در خانواده ها در زمان باهم بودن اجباری،صرف نظر از اینکه در انتخاب شریک زندگی خود چگونه تصمیم گرفته ایم!
خطر نگرانی های مربوط به ابتلا به بیماری و تبعات آن برای کودکان و نوجوانان بیشتر است. کودکان و نوجوانان بیشتر با توجه به رفتارهای والدین خود واکنش نشان می دهند. اگر شما نسبت به این دوران واکنشی حاکی از اعتماد به نفس و آرام داشته باشید، آنان نیز حس بهتری خواهند داشت. برای کنترل اضطراب کرونا در کودکان و نوجوانان کارهای زیادی می توانید انجام دهید:
– به آنها فرصتی برای حرف زدن بدهید تا نگرانی هایشان را با شما در میان بگذارند. به آنها حقیقت را در مورد بیماری بگویید، اطلاعات و آمارها را در اختیارشان قرار دهید و به آنها بگویید که در کنارشان هستید.
او باید بداند که هر زمان نیاز داشته باشد می تواند با شما حرف بزند.
– میزان مواجهه کودک و نوجوان خود را با اخبار، و نیز رسانه های اجتماعی، کاهش دهید.
– زمان بیشتری را با فرزندتان صرف کنید. کودکان از بودن در کنار والدین خود احساس امنیت می کنند.
– روال عادی زندگی فرزندتان را حفظ کنید. اگر مدرسه ها تعطیل هستند، او طبق برنامه باید به درس هایش بپردازد و زمان تفریحش را مثل قبل در خانه داشته باشد.