بایگانی: ‘دسته‌بندی نشده’

کرونا و بشریت 37

شنبه, 16 ژانویه, 2021

– کرونا و تکنولوژی

دکتر رضا داوری معتقد است که:
بيماري هاي واگيردار هميشه بوده و با هجوم ناگهاني و ايجاد وحشت كشتار مي كرده است. در قديم طاعون و وبا بيشتر قرباني مي گرفت. در زمان جنگ جهاني دوم(در سال ١٣٢١) تيفوس به تهران آمد و بلاي جان هزاران نفر شد. اين بيماري ها مي آمدند و مصيبت به بار مي آوردند ولي اكنون به جاي آنها ويروس هاي سارس و مرس و كرونا ناگهان و ناخوانده سر مي رسند و به جان مردم و زندگي شان مي افتند. اينها به كشتار اكتفا نمي كنند بلكه زندگي را به تعطيلي مي كشند و هر جا باشند نه كار هست، نه تفريح. توليد و داد و ستد و فرهنگ و سينما و ورزش و مدرسه و دانشگاه و شايد فكر كردن هم معلق مي شود. ولي گمان نشود كه كرونا ويروس، صرفا ضد سرمايه داري است، كرونا با سوسياليسم هم سروكار ندارد، بلكه اين ويروس، ويروس تكنولوژي است و چنانكه بيل گيتز يكي از نمايندگان تكنولوژي عصر گفته است، تكنولوژي هم از عهده اش بر نمي آيد.
ظاهرا تكنولوژي با بلاياي طبيعي آسان تر مقابله مي كند تا با شروري كه از خود آن زاده مي شود. تمدن تكنولوژيك چندان كه از نيروهاي مخرب درونش مي ترسد، از قهر طبيعت نمي ترسد. ولي آدمي مي تواند و بايد بر اين ترس غلبه كند.

تصویر نوشته 183

سه شنبه, 13 اکتبر, 2020

غزل مثنوی بسیار زیبا از شاعر خوب بیداد خراسانی

دوشنبه, 17 آگوست, 2020

گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است
اما چه سود حاصل گل های پر پر است
شرم از نگاه بلبل بی دل نمی کنید
کز هجر گل نوای فغانش به حنجر است
از آن زمان که آینه گردان شب شدید
آیینه دل از دم دوران مکدر است
فردایتان چکیده امروززندگی است
امروزتان طلیعه فردای محشر است
وقتی که تیغ کینه سر عشق را برید
وقتی حدیث درد برایم مکرر است
وقتی زچنگ شوم زمان مرگ می چکد
وقتی دل سیاه زمین جای گوهر است
وقتی بهار وصله ناجور فصل هاست
وقتی تبر مدافع حق صنوبر است
وقتی به دادگاه عدالت طناب دار
بر صدر می نشیند و قاضی و داور است
وقتی طراوت چمن از اشک ابرهاست
وقتی که نقش خون به دل ما مصور است
وقتی که نوح کشتی خود را به خون نشاند
وقتی که مار معجزه ی یک پیامبر است
وقتی که برخلاف تمام فسانه ها
امروز شعله، مسلخ سرخ سمندر است
از من مخواه شعر تر، ای بی خبر ز درد
شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است

کلید توسعه ایران 42

چهار شنبه, 12 آگوست, 2020

باید در اندیشه ایجاد یک ساختار کارآمد برای آموزش والدین بود. این کار شدنی است.کما اینکه هم اکنون تمام نوزادان و کودکان در سال های اول زندگی ،تحت حمایت شبکه بهداشت هستند و رشد فیزیکی و واکسیناسیون آنها دقیقا مورد پایش قرار می گیرد.
شاید در گام اول و فوری،بتوان از طریق همین شبکه ها،آموزش های لازم را به والدین داد تا یاد بگیرند که با نوزاد و کودک خود چگونه رفتار کنند،اگر یک مادر بداند که مثلا شیر دادن به فرزندش تنها یک عمل برای سیر کردن فیزیولوژیک او نیست ،بلکه حتی نحوه شیردهی اش ،می تواند آثار روانی مثبت و منفی متعددی داشته باشد،حتما رفتار اصولی تری در این باره خواهد داشت.
همچنین،باید سیستم مهدکودک ها را از بی برنامگی خانمان سوز کنونی خارج کرد.نباید اجازه داد هر فردی صرفا برای رفع بیکاری اش،مربی مهدکودک شود و سرنوشت فرزندان جامعه را به دست گیرد. باید هم تعداد مهد کودک ها را زیاد کرد و هم نیروی انسانی متخصص که بلد باشند با کودکان چگونه رفتار کنند،تربیت کرد.
بی دلیل نیست که در برخی کشورهای حوزه اسکاندیناوی ،اصرار ویژه ای می شود که کودکان حتما به مهدهای کودک فرستاده شوند،زیرا مهدها بخشی از نظام آموزشی هستند که در آن مربیان متخصصی حضور دارند که حتی نوع حرف زدن یا نوع بازی هایشان با کودکان،از پیش طراحی شده است

کرونا و بشریت 12

شنبه, 11 جولای, 2020

به قول آقای فاروق خضری در سایت عصر ایران:
تصورِ آمدن روزهایی که در آن رنج، بی ‌اعتمادی و ترس هم زمان در تمام نقاط دنیا بر انسان ها حکومت کند، به ذهن خطور نمی کرد. در طول تاریخ، با وجود نبود هیچ ابزاری در دنیا، انسان به همه چیز دست یافته است. نه تنها در زمین، بلکه آسمان را هم به زیر سلطۀ خود درآورده است. اما امروز این انسانِ قدرتمند، گرفتار ویروسی شده که تمامی امکانات، قدرت و توانایی های انسانی را زیر سوال برده است. کشورهایی که تنها ابزارهای نظامی را انبار کرده اند، حالا فهمیده اند که چقدر برای سلامت و بهداشت کوتاهی کرده اند و کمبود دارند.

خریداری و جمع آوری ابزار آلات نظامی در هر جامعه ای، نشانۀ این است که جنگ و خشونت در پس ذهن مردمان اش ریشه دوانده است. انسانی که دنیا را تسخیر کرده و خود را فرمانروا، دارنده و دانندۀ هر چیزی تصور می کند، اکنون پریشان و آشفته است.

اکنون مرزها کوتاه و کوچک شده اند. دور هر انسانی مرز و دیواری کشیده شده است تا مقهور چیزی نشود که قابل دیدن نیست.
ویروس کرونا باید منجر به بازاندیشی شود. بازاندیشی در تمامی باورها، ارزش ها، بینش ها و حتی زندگی انسان ها. همچنان که گوستاو لوبون می گوید «تحول در بینش و ارزش و باور، مهمتر از تحولات تاریخی است». بازاندیشی یعنی تغییر و تحول. کرونا ارزش بعضی چیزها را بالا برده است. به طور مثال: امنیت، اعتماد، سلامتی، شادی، امید و زندگی. رقص و شادی ای که گاهی قبح شمرده می شد، اکنون مایۀ امید تلقی می شود و فیلم آن دست به دست می چرخد. شاید ارزش برخی چیزها هم پایین آمده باشد اما نیازی به پرداختن به آن نیست

سال نو مبارک

چهار شنبه, 18 مارس, 2020

عزیزان معبد نوعدوستی

به سرعت سالی دیگر به پایان رسید و سالی نو در پیش رو. هم این سال بر شما مبارک و هم انشائ الله شما بر این سال مبارک باشید.

سالی پر از حوادث تلخ را پشت سر گذاشتیم،پس بیایید در آستانه سال نو از خالق هستی درخواست کنیم که سال پیش رو سراسر خوشی و کامیابی برای مردم این سرزمین باشد.

مطابق معمول همه ساله،ماه فروردین را هم برای نوسازی ذهن خود و هم خانه تکانی معبد در صورت لزوم از شما عزیزان مرخصی می خواهم.

امید آنکه در سال جدید همواره با سلامتی و موفقیت و دلخوشی همراه و همدم باشد.

برای هرکه این نوشته را می خواند و هرکه در بهبود زندگی همنوعانش در تلاش است،آرزوی عاقبت بخیری دارم که به نظر من بهترین دعاست.

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

 

باز آمد بوی مدرسه

دوشنبه, 23 سپتامبر, 2019

کلید توسعه ایران 2

چهار شنبه, 4 سپتامبر, 2019

آقای خسرو باقری ،استاد دانشگاه تهران در همایش” نقش تعلیم و تربیت در پی ریزی تمدن نوین اسلامی” چنین فرموده اند:
– امروزه برخی از ایجاد تمدن اسلامی در جامعه ما سخن می گویند.آیا این رویا تعبیری دارد؟
نمی دانیم،اما بی تردید اگر تعبیری داشته باشد،به برخی از عوامل وابسته خواهد بود. یکی از این عوامل “نسبت بیناتمدنی” است. هر تمدنی از تمدن های دیگر و حتی تمدن های رقیب ارتزاق می کند. در نخستین ظهور تمدن اسلامی در گذشته، چنین ارتزاقی از تمدن های ایران باستان و یونان باستان،به گونه ای شایسته صورت پذیرفت. نحوه این ارتزاق از اهمیت برخوردار است.
اکنون باید ببینیم که ما در برابر تمدن کنونی غرب چگونه از آن ارتزاق می کنیم؟ نشانه هایی وجود دارد که حاکی از ارتزاق بد ما از تمدن و فرهنگ غرب است.
عامل دیگر،رشد فضیلت های اخلاقی در هسته مرکزی فرهنگ جامعه است. در این مورد نیز زنگ هایی به صدا درآمده و هشدارهای جدی در خصوص انحطاط اخلاقی به ما می دهد.
آموزش و پرورش عامل دیگری است که سهمی را در تعبیر رویای تمدنی ایفا می کند. این البته در گرو آن است که رابطه تعاملی میان آموزش و پرورش و فرهنگ جامعه قوت گیرد و جایگزین رابطه تابعی میان آموزش و پرورش با فرهنگ گردد.